Jak zrobić 100 pompek

Czy przerwy między ćwiczeniami muszą być dokładne co do sekundy?

Przerwy między seriami zostały dobrane tak, aby zoptymalizować efekty treningu. Jeśli jednak chcesz je zmienić, eksperymentuj śmiało. Mamy jednak dla Ciebie kilka sugestii.

Długość przerwy jest mniej istotna w początkowych tygodniach

Jeśli robisz poniżej 51 pompek, przerwy między seriami nie są tak istotne. Jeśli chcesz możesz je sobie trochę wydłużyć. Ważne jest żebyś wykonywał pompki dokładnie i nie oszukiwał z ich głębokością.

W razie czego, jeśli serie nie zmęczą Cie wystarczająco, całą pozostałą energię zużyjesz na wykonanie ostatniej serii, w której powinieneś zrobić tyle pompek ile tylko możesz. Twoje mięśnie będą dalej się rozwijać.

Długość przerw zaczyna mieć znaczenie powyżej 51 pompek

Tu trening zmienia się. Twoje mięśnie są już całkiem silne i stosunkowo łatwo unoszą Twoje ciało. Serie stają się teraz krótkie, lecz wzrasta ich ilość. Teraz zaczynamy rozwijać ich wytrzymałość, która ma w przyszłości umożliwić zrobienie 100 pompek w jednym ciągu.

Stosowanie zbyt długich przerw spowoduje, że nie rozwiniesz wytrzymałości. Również w końcu dojdziesz do 100 pompek, jednak z naszych doświadczeń wynika, że zajmie to dłużej.

Niemniej jednak, jeśli pod koniec przerwy będziesz wciąż zasapany, nie forsuj się tylko poczekaj aż oddech Ci się wyrówna. Każdy ma swój rytm i powinien trenować razem z nim.

Advertisement